Wiza do Tajlandii

Obywatele Polski aby wjechać do Tajlandii muszą posiadać wizę. Należy jednak pamiętać, że od 25 czerwca 2009 zmieniły się przepisy wizowe w Tajlandii. Zgodnie z nowymi zasadami obywatele Polski mają możliwość otrzymania wizy wjazdowej „on arrival”. Wizy „on arrival” są wydawane na 24 przejściach granicznych, których listę zamieszczamy na końcu tego wpisu. Taka wiza jest bezpłatna i uprawnia do przebywania 15 dni na terytorium Tajlandii (licząc dzień wjazdu i wyjazdu). Przy wjeździe do Tajlandii trzeba pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu i jest to wymóg bardzo mocno przestrzegany a jego niespełnienie oznacza nie wpuszczenie do Tajlandii, a na lotnisku – odesłanie do portu z którego przylecieliśmy + obciążenie opłatami lotniskowymi.
Wizę tajską można oczywiście wyrobić w Polsce w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie a jej koszt to ok. 180 zł.
Najdogodniejszym, choć mało popularnym, rozwiązaniem jest wyrobienie wizy tajskiej w jednym z krajów Azji południowo – wschodniej. Wiza wyrobiona np. w Laosie, Kambodży czy Wietnamie jest bezpłatna, ważna przez 3 miesiące i uprawnia do spędzenia w Tajlandii 60 dni! Prawda że super? Standardowy czas wyrabiania wizy to 3 dni, należy więc brać to pod uwagę przy planowaniu podróży. My o możliwości wyrobienia wizy tajskiej w Hanoi dowiedzieliśmy się niemal przez przypadek, podczas podróży do Wietnamu z Vientiane. W hostelu, w którym się zatrzymaliśmy potwierdziliśmy te informacje – okazało się, że faktycznie w tutejszej ambasadzie Tajlandii można w ciągu 3 dni uzyskać bezpłatną, dwumiesięczną wizę. I jeszcze jedna ważna informacja: Ambasada Królestwa Tajlandii w Hanoi znajduje się przy ulicy: 63-65 Hoang Dieu (my mamy Lonely Planet sprzed 2 lat i adres jest zupełnie inny, już nieaktualny!)
Sekcja wizowa ambasady jest czynna codziennie w godzinach 9.00 – 12.00 – składanie wniosków oraz 16.00 – 17.00 – odbieranie paszportów. My postanowiliśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby wizy dostać tego samego dnia, więc o świcie wyruszyliśmy z hotelu. Po długich poszukiwaniach, już o 8.30 byliśmy przed ambasadą. Jak się okazało sekcja wizowa już działała i bez problemu zostaliśmy wpuszczeni do środka. Po wypełnieniu wniosków wizowych, wręczając je przemiłemu Panu urzędnikowi, nieśmiało spytaliśmy, kiedy jest możliwość odebrania paszportów z wizami najszybciej. Pan odpowiedział, że na drugi dzień po południu. Jednak my nie odpuściliśmy i dopytywaliśmy czy na dzisiaj nie ma szans? Pan lekko się uśmiechnął i odpowiedział, że nie, ale za chwilę się zainteresował, dlaczego zależy nam na takim przyspieszeniu. Powiedzieliśmy więc, że w zasadzie już jutro rano chcieliśmy wyjechać z Hanoi, że mamy już bilety i w ogóle, historia brzmiała mniej – więcej tak, jakby od tych wiz miało zależeć nasze życie. Wreszcie Pan powiedział, żebyśmy zadzwonili do niego ok. 15.00 i on nam powie, czy udało się zdobyć wizy i czy możemy dziś po południu odebrać paszporty. Hurra! Przynajmniej cień szansy się pojawił. Ale za chwilę miny nam lekko zrzedły, ponieważ okazało się, że przy składaniu wniosku konieczne jest okazanie biletu WYJAZDOWEGO z Tajlandii, którego my przecież nie mieliśmy. Jednak nie daliśmy po sobie poznać zaskoczenia i spytaliśmy pana, czy możemy mu takie potwierdzenie wysłać mailem, zaraz po dotarciu do hotelu. Bez problemu się zgodził i podał swój adres, na który wysłaliśmy bilet mówiący że 26 lutego lecimy do Melbourne 🙂 (szczegóły niech pozostaną owiane tajemnicą).
Dzwoniąc po południu do ambasady dowiedzieliśmy się, że możemy przyjść i odebrać nasze paszporty, bo już mamy wizy! Tę akcję uważamy za wyjątkowo udaną 🙂 A zatem, Tajlandio! Czekaj na nas!

Lista przejść granicznych, na których możliwe jest uzyskanie wizy „on arrival” – dane ze strony: http://www.mfa.go.th (dane na dzień 30 listopada 2009)
1. Suvarnabhumi Airport
2. Don Muang International Airport , Bangkok
3. Chiangmai International Airport , Chiangmai
4. Phuket International Airport , Phuket
5. Hatyai International Airport , Songkhla
6. U Tapao Airport , Rayong
7. Mae Sai Immigration Checkpoint , Chiengrai
8. Chieng Saen Immigration Checkpoint , Chiengrai
9. Chieng Khong Immigration Checkpoint , Chiengrai
10. Betong Immigration Checkpoint , Yala
11. Sadoa Immigration Checkpoint , Songkhla
12. Samui Airport , Surat Thani
13. Sukhothai International Airport, Tak Immigration Checkpoint
14. Bangkok Harbour Immigration Checkpoint, Bangkok
15. Sri Racha Immigration Checkpoint , Chonburi
16. Mabtaput Immigration Checkpoint , Rayong
17. Nong Khai Immigration Checkpoint, Nong Khai
18. Samui Immigration Checkpoint , Surat Thani
19. Phuket Immigration Checkpoint , Phuket
20. Satun Immigration Checkpoint , Satun
21. Krabi Immigration Checkpoint , Krabi
22. Songkhla Harbour Immigraion Checkpoint , Songkhla
23. Chiangrai Airport Immigration Checkpoint, Chiangrai
24. Surat Thani Airport Immigration Checkpoint , Surat Thani

<== Powrót do strony “Wizy – czyli o formalnościach” ===