Wiza do Kambodży

Wizę do Kambodży można wyrobić wcześniej, w jednym z krajów sąsiadujących, ale nie ma też problemu z uzyskaniem wizy „on arrival” na większości przejść granicznych i na wszystkich lotniskach. My zdecydowaliśmy się przyjechać do Kambodży autokarem turystycznym z Ho Chi Minh City (Sajgonu) bezpośrednio do Phnom Penh. W mieście działa mnóstwo biur podróży oferujących takie połączenia i jest to jednocześnie najtańszy sposób pokonania tego odcinka, gdyż kosztuje tylko 8 USD (w porywach do 10 USD w zależności od biura i godziny o której chce się jechać).
Niewątpliwą zaletą takiego podróżowania jest fakt, że obsługa autokaru doskonale zna się na formalnościach związanych z przekroczeniem granicy oraz posiada wszelkie stosowne oświadczenia i karty wyjazdowe i wjazdowe, które pasażerowie wypełniają po drodze do granicy. Później obsługa autokaru zbiera paszporty i po 25 USD – opłaty za wizę, a następnie to oni załatwiają wszystkie formalności, Rolą pasażerów jest tylko przejść najpierw odprawę paszportowo – bagażową po stronie wietnamskiej a następnie po stronie kambodżańskiej. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, a jeśli dodatkowo w autokarze nie ma kompletu pasażerów (w naszym autokarze było tylko kilkanaście osób) to przekraczanie granicy trwa nie więcej niż 20 minut.
Tutaj, w żadnym z okienek, po żadnej stronie granicy, nie spotkaliśmy się z koniecznością (bądź wymuszaniem) wnoszenia jakichś dodatkowych opłat. Być może to też dzięki temu, że jechaliśmy autokarem „wycieczkowym” i wszystko załatwiał przewodnik tej wycieczki, ale jest to dowód na to, że próby wyciagnięcia przez celników jakichkolwiek pieniędzy na granicy wietnamsko – kambodżańskiej są bezprawne i należy się zbuntować. Najlepiej, jak wcześniej doradził nam znajomy, poprosić o rachunek i wtedy dyskusja się kończy.
Dla nas przejście graniczne z Wietnamu do Kambodży było jednym z najprostszych, jakie do tej pory pokonywaliśmy i bardzo polecamy ten sposób.
Dla tych którzy mają więcej czasu i pieniędzy jest alternatywna droga z Wietnamu do Kambodży – pod względem formalności granicznych tak samo łatwa – a mianowicie spływ Mekongiem z Chau Doc do Phnom Penh.
Generalnie wjazd do Kambodży jest prosty, a uzyskanie wizy na granicy to bardzo dobra i wygodna opcja.

<== Powrót do strony “Wizy – czyli o formalnościach” ===