Wiza do Indonezji

Turystyczną wizę do Indonezji można otrzymać na granicy (Visa on arrival) w ustalonych przejściach granicznych – na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa upon arrival). Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie na lotniskach w Dżakarcie, Medanie, Pekanbaru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali). Wizy turystyczne (visa upon arrival) wydawane są także w następujących portach morskich: na wyspie Batam – w portach Sekupang, Balu Ampo, Nongsa, Marina Teluk Senimba; na wyspie Bintan – w portach Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam; na wyspie Sumatra – w portach Belawan, Sibolga, Teluk Bayur; na wyspie Jawa – w porcie Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w porcie Padang Bai; w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w porcie Jayapura. Po wypełnieniu aplikacji wizowej należy w kasie uiścić opłatę 25 USD za osobę i po przejściu do kolejnego okienka, jest od ręki drukowana i wklejana do paszportu wiza jednokrotnego wjazdu, na podstawie której możemy przebywać w Indonezji do 30 dni.
Dobrze jest mieć przy sobie bilet wyjazdowy z Indonezji potwierdzający termin opuszczenia kraju. Różne źródła różnie podają – czy jest to obowiązkowe czy nie. Nas w Indonezji nikt o bilet nie pytał, ale to zawsze pomaga i uwiarygodnia, że nie chcemy w danym kraju zostać na zawsze.
Podczas pobytu w Indonezji wizę taką można przedłużyć w lokalnej placówce imigracyjnej o kolejne 30 dni.
Przylatując do Denpasar na Bali, szczególnie w sezonie turystycznym należy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ oczekiwanie na wizę, ze względu na silnie wzmożony ruch i ograniczone możliwości „przerobowe” niewielkiego lotniska, może potrwać do kilku godzin. My lądowaliśmy w Jakarcie, gdzie cała procedura trwała nie więcej niż 5 minut.
Oczywiście jadąc do Indonezji na dłużej niż 30 dni trzeba wizę wyrobić wcześniej w Ambasadzie Republiki Indonezji przy ulicy Estońskiej 3/5 w Warszawie.

<== Powrót do strony “Wizy – czyli o formalnościach” ===