Wiza do USA

Wszyscy wiemy, że Polacy chcący udać się do Stanów Zjednoczonych nadal jeszcze podlegają obowiązkowi posiadania wizy. Wybierając się do USA w celach turystycznych konieczne jest posiadanie wizy nieimigracyjnej.

Aby taką wizę uzyskać należy:

1) Umówić się na spotkanie z konsulem
Termin spotkania uzyskujemy dzwoniąc pod numer:
0 703 700 120 – z telefonów stacjonarnych w Polsce (4,88 PLN za minutę)
lub
740 94 00 – z telefonów komórkowych w Polsce (4,88 PLN za minutę)

Ja wielokrotnie próbowałam zadzwonić ze stacjonarnego ale się nie udawało. Z komórki dodzwoniłam się za pierwszym razem, choć już samo umówienie się na rozmowę jest inwestycją bo rozmowa trwała ponad 7 minut (czyli 35zł :-))

Czas oczekiwania na rozmowę wynosi zazwyczaj 2 dni, ale w okresie przedwakacyjnym może się wydłużyć. Należy wziąć to pod uwagę planując swój wyjazd.

2) Przygotować wszystkie konieczne dokumenty:

– paszport – musi być ważny jeszcze minimum 6 miesięcy po planowanym powrocie

– formularz aplikacyjny DS – 156 dostępny na stronach Ambasady (https://evisaforms.state.gov/DS156_Polish.asp) . Formularz musi być wypełniony elektronicznie, po angielsku, bez użycia polskich znaków a następnie wydrukowany koniecznie na drukarce laserowej! W celu sprawdzenia poprawności wydruku należy się przyjrzeć, czy kod kreskowy znajdujący się na ostatniej stronie formularza nie jest rozmazany ani przesunięty.

– dowód wniesienia opłaty – równowartość 131 dolarów amerykańskich uiszczonej w polskich złotych zgodnie z kursem ambasady, obowiązującym w dniu wpłaty (dokładną kwotę należy w dzień dokonania wpłaty potwierdzić telefonicznie w ambasadzie lub na stronach internetowych ambasady).
Konieczne jest, by dowód wpłaty był stemplowany, więc najlepiej jest dokonać wpłaty na poczcie (dodatkowo bez żadnej prowizji! Jak się jeszcze uda trafić na dzień bez kolejek na poczcie to nawet się człowiek nie zdąży zdenerwować 😉 ) lub w placówce banku. Nie są honorowane potwierdzenia wydrukowane po dokonaniu przelewu elektronicznego!
Ta opłata nawet w przypadku odmówienia wizy nie jest zwracana.

– fotografię spełniającą następujące wymagania:
zdjęcie, wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, musi być przyklejone na wniosku wizowym,
wymiary zdjęcia – kwadrat o boku 5 cm,
kolorowe,
tło – białe lub inne jasne, jednolite,
twarz na zdjęciu musi mierzyć 3 cm od czubka głowy do podbródka,
wzrok i twarz muszą być skierowane prosto w obiektyw aparatu,
uszy widoczne,
nie można fotografować się w ciemnych okularach,
nie można fotografować się w nakryciu głowy, chyba że nakrycie noszone jest z powodów religijnych, jednak nawet w takich przypadkach cała twarz musi być widoczna.

– wypełniony formularz DHL – przesyłką kurierską w ciągu 5 dni zostanie odesłany paszport wraz z wizą

Wszystkie szczegóły w bardzo rozbudowanej wersji znajdują się na stronach ambasady USA:
http://polish.poland.usembassy.gov/visas/nonimmigrant_visas.html

3) Na wizytę w konsulacie trzeba sobie zarezerwować minimum 2 godziny.

Po przyjściu na umówioną godzinę (ja na własnej skórze przekonałam się że tolerancja jest do 3 godzin spóźnienia – ochroniarz z ambasady potwierdził 😉 ) najpierw przechodzi się procedurę bezpieczeństwa, czyli zostawienie w depozycie całej elektroniki a następnie skanowanie bagażu i przechodzenie przez lotniskowe bramki. Kolejnym etapem (po odstaniu w całkiem pokaźnej kolejce) jest weryfikacja przez pracownika ambasady czy wniosek mamy poprawnie wypełniony i czy są wszystkie konieczne dokumenty. Jeśli tak, to przechodzimy do następnej kolejki – tym razem do procedury rejestracji i skanowania odcisków wszystkich palców. Krótka rozmowa z „panią w okienku”, kilka pytań (jeszcze po polsku), wystudiowane wcześniej odpowiedzi i otrzymujemy numerek w ostatniej już kolejce – do rozmowy z konsulem. Przede mną było 36 osób! Myślałam, że spędzę tam cały dzień ale okazało się, że rozmowy szły zadziwiająco sprawnie, odbywały się równocześnie przy 3 okienkach i po niecałej godzinie stałam przed bardzo miłym konsulem. Tyle procedur, kolejek, czekania a na koniec dosłownie 2 minuty rozmowy i usłyszałam: „No dobrze, w takim razie dam Pani wizę na 10 lat”  🙂

Po takiej decyzji paszport zostaje w ambasadzie i po wbiciu wizy jest odsyłany przesyłką kurierską na adres wskazany w formularzu DHL.
Mój przyszedł już po 2 dniach  🙂

A zatem USA na pewno odwiedzimy!

PS. Należy jeszcze pamiętać, że „Wiza nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym”. Czyli liczyć należy jeszcze na przychylność inspektora imigracyjnego 😉

<== Powrót do strony “Wizy – czyli o formalnościach” ===