Archive for the ‘Ogólne’ Category

„Kręcąc się po świecie” once again… :-)

czwartek, kwiecień 4th, 2013

Audycja „Kręcąc się po świecie” kolejny raz gościła nas na antenie 🙂 Tym razem mieliśmy przywilej opowiadania o Australii.

Tym samym kolejny raz przekonaliśmy się, że branie udziału w takich audycjach to nie tylko frajda (bo jest okazja poopowiadać o swoich podróżach i samemu powspominać :-)), ale również możliwość dotarcia do większego grona osób, które zainteresowane są podróżowaniem, a często po prostu wahają się przed podjęciem decyzji o dalekiej podróży.

Krecac sie po swiecie

Taka audycja może „dać kopa” i sprawić, że to co było tylko mglistym pomysłem, przerodzi się w czyn i nieśmiały stanie się śmiałkiem, a głodny przygód będzie mógł najeść się do syta po tym jak usłyszy od innych jak proste i owocne (bo pełne wrażeń na całe życie) jest podróżowanie i sam wybierze się w odległy rejon świata. Australia, która leży dokładnie po drugiej stronie Ziemi od naszego regionu świata może być dobrym celem na dłuższą podróż, która dostarczy niezapomnianych wrażeń. I o tym właśnie opowiedzieliśmy w kolejnej audycji „Kręcąc się po świecie”.

Klub Podróżników Łódzkiego Domu Kultury po raz drugi :-)

poniedziałek, marzec 25th, 2013

Kolejny raz mieliśmy wielką przyjemność przedstawić prezentację z naszych podróży przed audytorium zgromadzonym w Łódzkim Domu Kultury ŁDK w ramach cyklicznych spotkań Klubu Podróżników.

Tym razem opowiadaliśmy o Indonezji. Oczywiście wszystko „okrasiliśmy” bogatym materiałem fotograficznym i filmowym, a nasza prezentacja spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem i mnóstwem pytań od osób, które bądź to widziały niektóre rejony Indonezji, bądź zamierzają się tam wybrać, ale również od tych dla których podróż do Indonezji pozostaje w sferze marzeń.

LDK-klub_podroznikow

Cieszymy się, że prezentacje podróżnicze gromadzą tak wielkie rzesze miłośników podróżowania i osób głodnych wiedzy o różnych zakątkach świata. Polecamy tego typu wydarzenia, bo jest ich coraz więcej i poza znanymi festiwalami podróżniczymi coraz więcej prezentacji odbywa się w domach kultury, szkołach czy nawet barach i restauracjach!

Audycja telewizyjna „Kręcąc się po świecie”

poniedziałek, luty 18th, 2013

Nasza działalność krzewienia idei taniego podróżowania i dzielenia się doświadczeniami rozszerza zasięg 🙂
Zostaliśmy zaproszeni do nagrania jednego z odcinków audycji „Kręcąc się po świecie” nagrywanej dla łódzkiej telewizji.
W audycji znani i mniej znani podróżnicy (czyli tacy jak my ;-)) opowiadają jak wyglądały ich podróże i co ciekawego można doświadczyć w różnych rejonach świata.
My wzięliśmy udział w odcinku, który opowiada o Malezji. Oczywiście wykorzystaliśmy tę okazję do opowiedzenia więcej o niesamowitym święcie Thaipusam, które ma miejsce w Batu Caves niedaleko Kuala Lumpur, a w którym wzięliśmy udział już dwukrotnie.

Krecac sie po swiecie

Cieszymy się, że również tym kanałem możemy dotrzeć do zainteresowanych tanim podróżowaniem. Pozdrowienia dla wszystkich travellersów 😉

Prezentacja w Klubie Podróżników Łodzkiego Domu Kultury

poniedziałek, listopad 26th, 2012

Spotkała nas kolejna przyjemność prezentowania swoich wrażeń z podróżowania po świecie.
Na zaproszenie założyciela Klubu Podróżników działającego przy Łódzkim Domu Kultury – podróżnika Marka Grzejszczyka, przygotowaliśmy prezentację o Malezji z uwzględnieniem niesamowitego festiwalu jaki odbywa się w Batu Caves – święta Thaipusam.

ŁDK Klub Podroznikow

Przed obszerną publiką zaprezentowana została historia tego niezwykłego festiwalu oraz dzisiejsze obrzędy jakie towarzyszą obchodom tego święta. Mogliśmy wystąpić w znamienitym towarzystwie, bowiem tuż po naszej prezentacji swoje podróżnicze dokonania omawiali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”. Na koniec nie zabrakło oczywiście prezentacji tradycyjnych polskich tańców ludowych 🙂

Tańce Zespołu Łódź

Na koniec otrzymaliśmy specjalne podziękowania i zaproszenie na kolejne prezentacje w przyszłym roku. Tak więc w planie są następne prezentacje na które bardzo serdecznie zapraszamy do ŁDK 🙂

Prezentacja w ŁDK

Bierzemy udział w „Nocy Podróżnika” – lato 2012

piątek, czerwiec 15th, 2012

Tak jak w poprzednim roku – również po tegorocznej podróży jesteśmy gośćmi „Nocy Podróżnika” organizowanej dwa razy do roku w Łodzi przez środowisko podróżników oraz sklep turystyczny „Trawers” 🙂
W tym roku mamy swój udział z obszerną prezentacją na temat święta Thaipusam obchodzonego w Batu Caves.

Ponieważ mieliśmy niewątpliwy zaszczyt uczestniczyć w tym niezwykłym święcie już dwukrotnie (w 2010 oraz w 2012 roku) chcemy się podzielić najciekawszymi informacjami i przekazać najbardziej niesamowite momenty związane z ceremoaniami jakie mają miejsce podczas tego święta.
Dość powiedzieć tylko, że w słynnym filmie „Szokująca Azja”, który wywołał wielkie poruszenie wśród widzów TVP – wyemitowany w latach 70-tych sceny z Thaipusam zrobiły ogromne wrażenie, które utkwiło w pamięci wielu osób do dzisiaj.
Serdecznie zapraszamy!

noc_podroznika-plakat

Prezentacja z podróży po Azji w I LO w Kutnie

wtorek, kwiecień 24th, 2012

Po naszych podróżach już niemal tradycją stało się, że jesteśmy zapraszani na prezentacje z różnych zakątków świata.
Oczywiście w miarę możliwości staramy się to robić, bo krzewienie idei poznawania świata przez bezpośredni kontakt z innymi kulturami jest poza samymi podróżami naszym kolejnym celem 🙂
Tym razem mieliśmy przyjemność przeprowadzić specjalną lekcję geografii dla młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie. Zaprosiła nas Pani Wioletta Drabik, która stara się przynajmniej raz w roku zapraszać do szkoły na specjalne prezentacje różnych podróżników. Gratulujemy wspaniałego pomysłu – nie ma lepszej metody na zasiewanie takiego „bakcyla” niż pokazywanie piękna innych miejsc świata bezpośrednio przez tych, którzy tego doświadczyli.
Sala gimnastyczna na której przeprowadziliśmy prezentację była wypełniona po brzegi, a na ścianie znalazły się ręcznie przygotowane dekoracje związane z tematyką prezentacji.

Młodzież na sali

Prezenterzy :-)

Na koniec były oczywiście pytania i pamiątkowe zdjęcia z grupą reprezentującą szkołę. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i mamy nadzieję, że przynajmniej niektórzy spośród zebranej młodzieży w niedalekiej przyszłości ruszą w świat! 🙂

Grupa reprezentantów szkoły

Welcome to Asia again :-)

sobota, styczeń 7th, 2012

Zgodnie z zapowiedziami szykujemy się już do kolejnego wyjazdu, który będzie dla nas swojego rodzaju suplementem do poprzedniej podróży. Chcemy uzupełnić nasze „azjatyckie podboje” o kolejne interesujące rejony, które siłą rzeczy w czasie poprzedniego wyjazdu musiały zostać pominięte 🙂
Tym razem wybieramy się na bardzo intensywny wyjazd do południowej Azji rozpoczynając naszą podróż od międzylądowań na ternie Indii kierując się bezpośrednio na Sri Lankę. Stamtąd po bezpośredniej eksploracji wyspy wypożyczonym samochodem (sic!) polecimy na reminiscencję święta Thaipusam do Batu Cave niedaleko Kuala Lumpur i na spotkanie z poznaną w Nowej Zelandii malezyjską przyjaciółką Penny. Po naładowaniu akumulatorów mistyczną atmosferą hinduskich czarów lecimy chyba do najtrudniejszego turystycznie kraju Azji – Bangladeszu. Mało kto wybiera się do tego kraju, o którym jeden z turystów, który zdecydował się go odwiedzić napisał: „Bardzo tani kraj powstały z odcięcia od Indii Bengalu Wschodniego. Tylko dla bardzo doświadczonych bacpackerów. To kraj, po którym się trudno podróżuje, gdzie nikt nie mówi w żadnych języku poza bengalskim, gdzie nie istnieje infrastruktura komunikacyjna, a zabytki policzyć można na palcach jednej ręki. To kraj będący od zawsze daleko, zalewany przez rzeki i tajfuny, napadany przez piratów i tygrysy bengalskie, kraj do którego nikt nigdy nie chciał jechać i który do dziś pozostaje terra incognita globalnej wioski. Kraj na końcu świata. Właśnie dlatego warto tam pojechać.”
Prawda, że brzmi interesująco? Zważywszy dodatkowo na to, że na niektórych przejściach granicznych pojawia się raptem kilkunastu turystów rocznie a znalezienie jakiegoś lokum do noclegu w którym nie pojawiają się szczury i karaluchy a za rogiem nie czai się kilkuset lokalsów czyhających na Twój plecak, atrakcyjność tego miejsca w naszych oczach znacznie wzrasta 🙂 W końcu jedziemy poznawać kraj takim jakim jest a nie takim jaki opisuje się w przewodniku dla patrzących na kolorowe ulice zasypane turystycznymi bibelotami zza szyby hotelowego okna w którym stwarza się turyście mikroklimat nie mający nic wspólnego z panującą wokół rzeczywistością.
Potem gdy uda nam się wyjechać z tego kraju dotrzemy pociągiem do Indii i tam rozpoczynając od Kalkuty będziemy przemierzać dalsze setki kilometrów różnymi środkami transportu by podziwiać ten niesamowity kraj.

Reasumując: nareszcie będziemy mogli poczuć smak ciężkich plecaków, twardych pryczy i zatłoczonych pociągów. Słowem: Welcome to Asia again!
Zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Już wkrótce bezpośrednie relacje z tych miejsc 🙂

Festiwal „Explorers 2011” już za nami

niedziela, listopad 27th, 2011

Długo oczekiwane przez ludzi świata podróży wydarzenie – „Explorers Festival” już za nami. Trzeba przyznać, że było to wielkie święto dla eksploratorów świata a hasło „Pięć dni, które zmieni twoje życie” bynajmniej nie było pozbawione podstaw. Każdy kto uczestniczył choć w jednym dniu festiwalu mógł przekonać się na własnej skórze jak wielkie wrażenie wywiera bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy swoją pasją podróżowania i zdobywania nieznanych i ekstremalnie trudnych miejsc świata zarażają i przekazują moc pozytywnej energii. Nikt nie mógł pozostać obojętny wobec wyczynów jakie prezentowali goście festiwalu, zwłaszcza Ci wielcy, którzy potrafią dokonywać rzeczy wymykającym się wszelkim wyobrażeniom przeciętnego śmiertelnika. Jakby tego było mało Ci wielcy ludzie okazują się w bliskich kontaktach normalnymi, otwartymi, uśmiechniętymi ludźmi mającymi duży dystans do swoich dokonać, często urzekając skromnością i radością życia.

Do takich ludzi bez wątpienia należy Richard Meredith-Hardy, który jako jedyny człowiek w historii przeleciał motolotnią nad „dachami świata” i Mount Everest. Człowiek, który swoją radością i otwartym sposobem życia zarażał wszystkich wokoło wywołując uśmiech na twarzach. Z kolei Alan Robert swoimi wyczynami ekstremalnych wspinaczek po skałach i najwyższych wieżowcach świata wzbudzał podziw i szacunek, a Basil Pao okazał się klasą samą w sobie. Przyjechał z ekipą swoich współpracowników, ale nie dlatego, żeby uprawiać „gwiazdorstwo”, ale żeby razem z nimi miło spędzić czas w Polsce i poznać nowych ludzi. Nazwany przez nas „Ojcem Chrzestnym” dobrze pasował do tej ksywy jako, że w ekipie był również jego chrześniak o którego troszczył się niczym ojciec. Tacy ludzie swoją pasją i otwartością naprawdę potrafią „natychać” 😉 by robić coś w swoim życiu więcej niż ginąć gdzieś w „machinie codziennego życia”. Człowiek, który robiąc w Hollywood karierę (pracował jako dyrektor artystyczny Stevena Spielberga, współpracował przy „Ostatnim Cesarzu” Bertolucciego itd.) porzuca pracę Dyrektora jednej z największych w świecie wytwórni filmowych „Warner Bros. Records” na pewno wie co robi. Dlaczego zrezygnował z intratnej pracy? Jak sam powiedział: „Dzień w biurze polegał na odbieraniu mnóstwa telefonów i podpisywaniu papierów. Niczego sam nie tworzyłem, obserwowałem jak robią to inni. Miałem wybór: zostać dyrektorem gigantycznej korporacji lub podążyć za głosem serca. Wybrałem drugą opcję. Od tego momentu niezależnie jak trudne są decyzje, robię tak, jak dyktuje mi serce.”. Brawo Basil! Niech żyje logika i zdrowy rozsądek. Nie można żyć będąc trybikiem w maszynie. Taką samą miłością do życia zarażali inni uczestnicy festiwalu. Chłopaki z Austrii (Armin, Christof i Stefan), którzy wyremontowanym starym vanem przemierzali Europę i organizowali wyprawy w różne rejony świata by czerpać radość życia, dwaj faceci (Mariusz i Robert), którzy na motocyklach przemierzali na wschód aż do Władywostoku i z powrotem, wprost urzekli swoją otwartością opowiadając o swoich przygodach jakich doświadczyli w Rosji i Mongolii itd. itd. Wszyscy uczestnicy festiwalu mogliby z powodzeniem opowiadać o swoich przeżyciach po wiele godzin a festiwal z planowanych pięciu dni mógłby z powodzeniem zostać wydłużony do dwóch tygodni 😉

Prezentacja na Explorers Festival 2011

A wśród tych wspaniałych ludzi my – zwykli amatorzy, którzy mieli okazję podzielić się swoimi przygodami, których doświadczyli podczas swojej rocznej podróż z plecakami. Takiego przyjęcia nie spodziewaliśmy się w swoich najśmielszych wyobrażeniach. Były oklaski, pytania, autografy i wywiady. Te parę fleszy to i tak za dużo jak na nasze skromne postaci 🙂 Ale bardzo się cieszymy, że mogliśmy swoją roczną podróż podsumować i ubrać w jakąś prezentację z opowieściami bo to nam pozwoliło jeszcze bardziej utrwalić sobie te wspaniałe chwile, których doświadczyliśmy na „drugim krańcu świata” i podzielić się tym z innymi, którzy dzięki temu mogą nabrać chęci do tego by przełamać swoje obawy i ruszyć w nieznane pokonując swoje własne ograniczenia. Życzymy tego wszystkim z całego serca!

Tuż po prezentacji na Explorers

Poza prezentacją główną, która otwierała festiwal „Explorers” mieliśmy jeszcze ogromną przyjemność opowiadać o Indonezji (wykład: „Indonezja – bliższa znajomość”) w ramach Wielkiej Lekcji Geografii w której uczestniczyła młodzież z 85 szkół średnich! Nasza prezentacja zamknęła całodzienne zajęcia po których nagrodzono słuchaczy, którzy uzyskali najwyższe oceny w teście z geografii, który był integralną częścią zajęć. Cieszymy się ogromnie, że młodzież tak żywiołowo przyjęła naszą prezentację i zapaliła się do poznawania świata.

Wielka Lekcja Geografii 2011

My też nie pozostajemy bezczynni i już teraz planujemy wyprawę, którą będziemy niebawem opisywać na naszym blogu więc serdecznie zapraszamy do lektury! Jesteśmy pewni, że odkryjemy przed Wami nowe ciekawe doświadczenia, które sprawią, że wielu z Was „połknie bakcyla” i będzie chciało przeżyć ten najciekawszy z możliwych sposób poznawania świata na własnej skórze ruszając w podróż, która – kto wie – może okazać się czymś co zmieni Wasze życie na zawsze!

PS. O wystąpieniach na „Explorers Festival 2011” można przeczytać notkę prasową tutaj:

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1164617,pierwszy-dzien-explorers-festival-za-nami,id,t.html#skomentuj

A tutaj można również obejrzeć zajawkę emitowaną w wiadomościach TVP Łódź:

http://www.tvp.pl/lodz/aktualnosci/kulturalne/explorers-festival/5684649

Explorers Festival – Będziemy w TV!

piątek, listopad 25th, 2011

Festiwal „Explorers” już za nami. Było wiele emocji – spotkaliśmy się z gorącym przyjęciem i poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi a nasza prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Napiszemy o tym na naszym blogu już w czasie tego weekendu. A tymczasem zapraszamy na program telewizyjny o „Exlorers Festival” w którym wystąpimy przed kamerami 🙂

Do zobaczenia na srebrnym ekranie w TVP Sport już jutro (sobota 2011-11-26) o godz. 21:00.

Z pozdrowieniami!

Uwaga! Uczestniczymy w festiwalu podróżniczym „Explorers Festival 2011”!

niedziela, październik 23rd, 2011

explorers_festival-540

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników i przyjaciół na tegoroczną edycję bodajże najważniejszego w Polsce festiwalu podróżniczego – „Explorers Festival”. Jesteśmy gośćmi, których prezentacja będzie pierwszą spośród licznych prezentacji jakie zostały przygotowane na tegoroczną edycję festiwalu. Będziemy występować u boku takich tuzów podróżnictwa i przygody jak: Alain Robert, Ines Papert, Basil Pao. Richard Meredith-Hardy, Alex Honnold i wielu innych. Już samo tak szacowne grono powoduje, że jest to dla nas ogromna nobilitacja.
Tym bardziej więc zapraszamy na ten festiwal bo wiedza o podróżach i pasjach życia związanych z poznawaniem świata – zarówno tego pięknego jak i tego wymagającego ekstremalnych umiejętności i samozaparcia – będzie tam skondensowana do tego stopnia, że każdy kto podróżuje bądź marzy o poznawaniu świata z pewnością zostanie nią rażony! 🙂
Festiwal będzie trwał pięć dni: od 16 do 20 listopada 2011 a większość z festiwalowych spotkań będzie miała miejsce w Sali Widowiskowej przy al. Politechniki 3a w Łodzi. Nasza prezentacja będzie miała miejsce 16 listopada 2011 o godz. 18:50.
Poza tym będziemy mieli również swój udział w Wielkiej Lekcji Geografii, która każdego roku towarzyszy festiwalowi „Explorers Festival”. To adresowane do szkół wydarzenie będzie miało miejsce w piątek 18 listopada 2011 w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji UŁ (ul. Kopicińskiego 8/12). W przedstawianych tam prezentacjach będą uczestniczyć uczniowie i nauczyciele z aż 85 szkół. Nasza wizualizacja dotyczyć będzie wysp Indonezji. Serdecznie zapraszamy!
Wszystkie szczegóły dotyczące „Explorers Festival” (włączenie z dokładnym programem) można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: http://www.explorersfestival.pl/index.html
Jeszcze raz zapraszamy. Do zobaczenia na „Explorers Festival 2011”!